Óda na Vikingy
Proč je všechno, co jste kdy slyšeli o Skandinávii, pravda
Jaké jsou o Skandinávii stereotypy
Všichni jsou tam chytří, všichni jsou velmi bohatí, plynně anglicky umí i každý řidič autobusu nebo uklízečka, všichni mají rádi přírodu, státy jsou to velice sociální, nicméně ne socialistické - přerozdělují skutečné veliké bohatství, narozdíl od naší historie, kdy se přerozdělovala chudoba, všichni měli stejný prd, ale byli silnější než smrt.
Tyhle stereotypy, světe div se, se mi celkem potvrdily.
Chytří lidé
Všichni skandinávští kamarádi, které jsem potkal, působili dojmem, že o věcech velmi přemýšlí a vědí, co říkají. Na jednu stranu to není překvapivé u univerzitních studentů. Na druhou stranu i mezi studenty VŠ běžně potkáte lidi, ze kterých ten pocit nejde. V Česku v nějaké drobné míře, u jiných národů máte pocit, jakoby to bylo skoro pravidlem. Také je podle nich cestování na výměnný pobyt zcela běžné, protože mají chuť se s lidmi vídat, obohacovat se od jiných kultur, poznávat je, a rozvíjet tím sami sebe. Troufám si tvrdit, že velké části studentů v ČR takový mindset chybí.
Umí perfektně anglicky
Všichni mají rádi přírodu
Jednou jsem při velkém mezinárodním parku hledal v parku záchod. Když jsem ho po chvíli našel. našel, kamarád Fin mi říká, že ve Finsku by to nikdo neřešil a prostě šel k prvnímu stromu. Na to jsem odpověděl, že upřímně kdybych byl sám, udělám to stejně, ale tady jsem nechtěl hlavně kvůli nim, a taky že tam není žádné místo obklopené stromy, kam by nebylo vidět. Na což mi odpověděl, že to by ve Finsku nikdo neřešil. To, že Tě někdo vidí čůrat u stromu, není považováno za nic obscénního. Takovýhle přístup automaticky nečekáte od člověka žijícího v nejvyspělejší zemi na světě. Na druhou stranu, když se nad tím více zamyslíte, moc nevím, proč by mezi tím měla být nějaká korelace.
Jsou bohatí
Pragmatický přístup
V Norsku existuje služba kondomů zdarma. Na stránce www.gratiskondomer.no vyplníte formulář s kteroukoliv poštovní adresou v Norsku, a do tří dnů Vám přijde balení kondomů zdarma. Říkáte si, okay, liberální země. Pikantní na tom ale je, že tento program prosadila tamní křesťanská (tudíž na tamní poměry celkem konzervativní) strana. A to z toho důvodu, že jsou samozřejmě proti interupcím, a toto je pozitivní způsob, jak je omezit. Takový pragmatický přístup se mi líbí. Moc si ale nedokážu představit, že by něco podobného prosazovala v Česku KDU-ČSL.
Pro úplnost bohužel musím dodat, že druhým důvodem je, že Norsku je zemí s jedním z největších rozšíření chlamidiozy na světě. To zase u nejvyspělejší země úplně nečekáte. To asi kvůli tomu, že to je země liberální po všech stránkách, zároveň chlamidióza není smrtelná ani závažná nemoc jako třeba HIV/AIDS nebo Sifilis, ale dá se léčit tabletovou léčbou. Takže náhodné večery s dobrým koncem moc neřešíte, narozdíl od Afriky, kde je AIDS.
Velice sociální státní zřízení
Ve Finsku mají od školky po maturitu ve škole obědy zdarma, a obědy je myšlen bufetový bar, na kterém si každý může podle sebe vybrat, co mu chutná. Když jsme se bavili o kostnické menze, ve které já jsem se v porovnání s Prahou, neřkuli při vzpomínkách na gymnázium, olizoval až za ušima, říkali, že to ujde, ale na jejich školní jídlo to nemá.
V Norsku, když cca v 19 letech odmaturujete, jdete na rok do Folkehøgskole, což je výhradně internátní škola, jejíž náplní je například lyžování, windsurfing, umění, turistika. Odůvodnění je prý takové, že se teď dvanáct let v kuse učili na základní a střední, dalších pět let se budou učit na vysoké a následně budovat kariéru, takže je správné, aby si teď studenti na rok oddychli a dělali něco pouze proto, že je to baví.
Zatímco já jsem dostal na semestr, tj. 5 měsíců stipendium 3000 euro, kamarád Nor 9000.
Stačí?
Komentáře
Okomentovat
Díky, že komentuješ, ale fakt netuším, jak tahle věc funguje a zda mi přijde nějaké upozornění či co, takže pokud mi něco chceš říct, bude lepší, když použiješ Messenger, e-mail, telefon, potrubní poštu, holuby, telegraf či semafor.